İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hafif Çelik – Betonarme Karşılaştırması

Bir yapının taşıyıcı sistemini (betonarme, yapısal çelik, hafif çelik, ahşap Vs.) seçmek, yapının mimarisine, bulunduğu konuma, çevre şartlarına, kullanım amacına, projenin içeriğine ve en önemlisi yapının müteahhidine bağlıdır.

Ülkemizde özellikle müstakil tek, çift ve 3 katlı konutlarda iki farklı taşıyıcı sistem ön plana çıkıyor. Betonarme ve hafif çelik yapılar. Betonarme çok daha geleneksel ve alıştığımız, hafif çelik yapılar ise çok daha yeni ve ülke olarak yaklaşık 20 senedir uyguladığımız olan sistem. Bu iki sistemi karşılaştırırken, çelik betondan üstündür, ya da beton çelikten üstüdür diye keskin cümleler kurmak doğru bir yaklaşım değil. İki malzemenin artı ve eksi özelliklerini bilmekte fayda var.

Mimari çalışması yapılmış bir projenin, statik hesaplamalarına göre belirlenen, betonarme sistemlerde var olan kiriş-kolon aplikasyonu, mimari planda alan daralmaları, duvarlarda çıkma oluşturur.

Anahtar teslim süreleri bakımından Hafif Çelik Sistem bir çift katlı yapı ortalama 45 gün kadardır.

Yapısal olarak en dikkat çekici fark, deprem anında gösterilen davranıştır. Süneklik katsayısı ve yapının ağırlığı depremin yapıya tesirinde belirleyici faktörlerdir. Hafif Çelik Konstrüksiyon’ un betonarmeye göre süneklik katsayısı 10 kat fazladır. Toplam ağırlığı bakımından ise betonarmeye göre yaklaşık 10 kat düşüktür. Böylece deprem anında daha az yük alarak, elastik bir davranış gösterir.

Mekanik tesisat uygulamalarında Hafif Çelik Sistemin dikey profillerine açılan tesisat delikleriyle kolayca montaj sağlanır. Betonarmede ise daha zahmetli bir işçilik söz konusudur.

Zaman açıdan değerlendirildiğinde, Hafif Çelik Sistem fabrika üretimi olduğu için ve şantiye ortamında kuru montaj olduğu için, zaman verimliliği açısından betonarmeye göre daha ön plana çıkar. .

Çevresel etkileri bakımından, yüzde 90 geri dönüşümlü bir malzeme olan Hafif Çelik Sistem, hem kuru imalat-montaj aşamasında hem de ince işçiliklerde daha az atık malzeme çıkması geri dönüşümü olmayan betonarmeye göre avantaj sağlar.

Sağlık etkileri bakımından betonarme ile radon gazına maruz kalırsınız, bu gaz kanserojen etki göstermektedir, hafif çelik yapılarda ise böyle bir durum yaşanmaz.

Hafif Çelik Sistemde yerel mimari tasarımlarımızı kolayca uygulayarak betonarme sistemde örneklerini artık pek göremediğimiz kültürel mirasımızı yaşatmış oluruz.

Hafif çeliğin bu avantajları göz önünde bulundurulduğunda, daha önce yapmış olduğunuz konvansiyonel yapılarla karşılaştırıp, belki de bundan sonraki süreçte hafif çelik sistemler ile de çalışma durumu oluşabilir. Olası bir projelerin fizibilite çalışmaları dahil her konuda istişare edebiliriz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir